اقدامات روسای بانکهای اروپا و آمریکا رئیس بانک مرکزی اروپا، ژان کلود تریشه،برای نجات یونان از بحران بدهی ها، برای اولین بار ممکن است، سرمایه گذاران را به خرید اوراق قرضه جدید یونان که جایگزین اوراق بهادار شده، تشویق کند
به گزارش سایت طلا به نقل از بلومبرگ، بهای طلا برای سومین روز متوالی تقریبا ثابت بود.
نگرانی در مورد بحران بدهی در اروپا و نشانه هایی مبنی بر ضعف اقتصادی آمریکا و تضعیف بهای دلار، از عواملی بودند که موجب افزایش حجم تقاضای طلا در میان سرمایه گذاران، به عنوان یک جایگزین ارزشی کالا شدند.
طبق گزارش اتحادیه اروپا، در تاریخ بیستم ماه جاری، وزرای مالی و اقتصادی یونان با کمیسر امور مالی اتحادیه اروپا ملاقاتی خواهند داشت و در مورد بحران مالی یونان به صحبت خواهند نشست.

براساس این گزارش، بهای دلار در برابر سبد ارزهای اصلی در یک ماه گذشته، به پایین ترین سطح رسید و طلا همچنان در مقابله با دلار حرکت میکند.
جان مایر، تحلیلگر بازار کالای تجاری در لندن گفت: گمانه زنی هایی مبنی بر از دست دادن رشد اقتصادی آمریکا و گسترش بحران بدهی های یونان، رو به وخامت است، که همین امر باعث حمایت از بازار طلا شده و در آینده نزدیک، به احتمال زیاد، شاهد روند صعودی این فلز گرانبها خواهیم بود.
وی افزود: در حال حاضر، بازار دلار در خاموشی به سر میبرد و در انتظار تغییرات روند اقتصادی آمریکا است.

گزارش سایت طلا می افزاید، بهای طلا برای تحویل فوری در ماه آگوست، در بخش کامکس نیویورک، با افت 40 سنت، به 1546 دلار و 80 سنت در هر اونس رسید، در حالیکه در روز گذشته در همین بازار با نرخ 1550 دلار در هر اونس معامله شده بود.
بهای طلا برای تحویل فوری در ماه آگوست در بازار لندن با رشد 0.1 درصد به 1546 دلار و 5 سنت در هر اونس رسید.
جالب توجه است که، در تاریخ دوم ماه می، به دنبال نگرانی در مورد رشد نرخ تورم، بحران بدهی های اروپا، تضعیف نرخ دلار و جنگهای داخلی در لیبی، منجر به افزایش نرخ طلا و به رکورد رسیدن این فلز گرانبها در سطح 1577 دلار و 40 سنت در هر اونس شده بود.در سال 2011 بهای طلا 8.8 درصد رشد کرده است.

برپایه این گزارش، رئیس بانک فدرال آمریکا، بن برنانکی، در همایش بین المللی پول در مورد برنامه ریزی هایی برای خرید اوراق قرضه از بانک در پایان این ماه گزارش داد.
رئیس بانک مرکزی اروپا، ژان کلود تریشه،برای نجات یونان از بحران بدهی ها، برای اولین بار ممکن است، سرمایه گذاران را به خرید اوراق قرضه جدید یونان که جایگزین اوراق بهادار شده، تشویق کند

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 12:49 |

بانک مرکزی نرخ فروش سکه را همچنان افزایش می‌دهد بانک مرکزی نرخ فروش سکه در شعب بانکی را همچنان افزایش می‌دهد به طوری که هر قطعه سکه طرح جدید امروز چهارشنبه در بازار رسمی 454 هزار و 480 تومان به فروش رسید.


به گزارش سایت طلا به نقل از خبرگزاری مهر، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم امروز چهارشنبه در بازار 470 هزار تومان، طرح جدید 455 هزار تومان، نیم سکه 229 هزار تومان، ربع سکه 133 هزار تومان و سکه گرمی 70 هزار تومان است.

بانک مرکزی قیمت هر قطعه سکه طرح جدید برای عرضه در شعب بانکی را 454 هزار و 480 تومان، نیم سکه را 227 هزار و 240 تومان و ربع سکه را 130 هزار تومان تعیین کرد، همچنین قیمت هر اونس طلا امروز در بازارهای جهانی 1536 دلار و هر گرم طلای زرد 18 عیار در بازار 44 هزار و 530 تومان است./

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 12:47 |

طلا در انتظار نشست سران بانک مرکزی اروپا است امروز سرمایه گذاران بازار طلا در انتظار اعلام نتایج سیاستهای بانک مرکزی اروپا، پس از نشست امروز هستند و از سوی دیگر منتظر شاخص تراز تجاری آمریکا بوده و به همین دلیل حجم معاملات خود را در بازار طلا کاهش داده اند، که همین امر منجر به افت نرخ طلا شده است.به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، پالادیوم به عنوان یکی از فلزاتی است، که در صنعت خودرو سازی کاربرد دارد وهمراه با بهبود بخش صنایع خودرو در ژاپن، پس از زلزله ماه مارس، بهای این فلز نیز افزایش یافته است.
ولیکن، امروز سرمایه گذاران بازار طلا در انتظار اعلام نتایج سیاستهای بانک مرکزی اروپا، پس از نشست امروز هستند و از سوی دیگر منتظر شاخص تراز تجاری آمریکا بوده و به همین دلیل حجم معاملات خود را در بازار طلا کاهش داده اند، که همین امر منجر به افت نرخ طلا شده است.

براساس این گزارش، شاخص دلار آمریکا در برابر یورو، به پایین ترین سطح رسید.
یورو نسبت به اجلاس بانک مرکزی اروپا خوش بین بوده و تا حدودی ارزش این ارز در میان دیگر سبد ارزهای اصلی افزایش یافته است.
بهای طلا در روز گذشته نیم درصد افت کرده و با نرخ 1536 دلار و 36 سنت در هر اونس معامله شد، ولی در بازار ایالات متحده به 1537 دلار و 50 سنت در هر اونس رسید.
بانک فدرال آمریکا در ماه نوامبر سال گذشته، اقدام به خرید اوراق قرضه به ارزش 600،000،000،000 دلار، برای تحریک رشد اقتصادی این کشور کرد، ولی در حال حاضر این احتمال وجود دارد که تا پایان ماه ژوئن این اقدام بانک مرکزی منتفی خواهد شد.
به تازگی، گمانه زنیهایی مبنی بر وجود نشانه هایی که حاکی از متوقف شدن نگرانیهای مربوط به بحران اقتصادی آمریکا است، به گوش میرسد، که این موضوع میتواند منجر به رشد مجدد بهای دلار شود.

گزارش سایت طلا حاکیست، یک تاجر مستقر در توکیو گفت: این سوال در میان سرمایه گذاران وجود دارد که، آیا بانک مرکزی ایالات متحده، اقدامات جدیدی را برای بهبود اوضاع اقتصادی این کشور خواهد داشت و به اقتصاد آمریکا جهت خواهد داد؟
بانک مرکزی ایالات متحده، در تاریخ 21 و 22 ژوئن، جلسه ای برای روشن کردن موضع سیاستهای پولی در نیمه دوم سال خواهد داشت، که پیش بینی میشود در این تاریخ شاهد نوسانات بهای طلا خواهیم بود.

شایان ذکر است، وانگ تائو، تحلیلگر بازار کالا و انرژی در رویترز گفت: در هفته جاری بهای طلا در محدوده 1530 تا 1550 دلار در هر اونس به دام افتاده است ولی، تجزیه و تحلیل های نمودارهای فنی حاکی از افت نرخ طلا در کوتاه مدت است و پیش بینی میشود بهای طلا تا سطح 1522 دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت.
پالادیوم با افزایش 0.6 درصد، با بهای 803 دلار و 72 سنت در هر اونس معامله شد./

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 12:46 |

احتمال افزايش بهاي طلا در بازارهاي جهاني  ايگاه خبري بلومبرگ گزارش داد: پس از افزايش بهاي انرژي و حبوبات در بازارهاي جهاني احتمال افزايش تقاضاي خريد طلا و افزايش قيمت آن وجود دارد.


به گزارش سایت طلا به نقل از ایرنا، بهاي شمش طلا براي تحويل فوري، در ساعت 2 و يك دقيقه بعد ازظهرپنج شنبه در سئول اندكي تغيير كرد و به يك هزار و 536 دلار و 25 سنت در هر اونس رسيد.
بهاي طلا كه سال گذشته 24 درصد افزايش يافته بود‌ در دوم ماه مه ( 12 ارديبهشت) نيز ركورد يك هزار و 577 دلار و 57 سنت در هر اونس را براي خود ثبت كرد.
بهاي طلا در قراردادهاي تحويل در ماه اوت (11 مرداد تا 10 شهريور) نيز امروز در بازار نيويورك با اندكي تغيير يك هزار و 537 دلار و 30 سنت در هر اونس بود.
بهاي نقره براي تحويل فوري امروز0.6 درصد كاهش يافت و به 36.595 دلار در هر اونس رسيد.
بهاي نقره در 12 ماه اخير بيش از دو برابر افزايش يافته است.
هر اونس معادل 31.10 گرم است.

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 12:44 |

آیا رشد نرخ نفت و تورم از طلا حمایت خواهد کرد؟ این امکان وجود دارد که همراه با رشد نرخ تورم در بازار مواد غذایی به خصوص ذرت و گندم، طلا به عنوان یک حصار دفاعی و بهترین مکان برای سرمایه گذاران شناخته شده و معاملات خود را در این بازار افزایش دهند.به گزارش سایت طلا به نقل از بلومبرگ، این امکان وجود دارد که بازار فلزات گرانبها برای مقابله با رشد نرخ تورم به عنوان یک حصار دفاعی عمل کنند، که همین امر احتمالا، منجر به رشد نرخ فلزات گرانبها خواهد شد.
بهای طلا برای تحویل فوری در بازار سئول، با افت 2.6 درصد به 1536 دلار و 25 سنت در هر اونس رسید.
قیمت طلا در بازار نیویورک به 1537 دلار و 30 سنت در هر اونس رسید.
جاناتان بارت، مدیر عامل کالا و خدمات در سیدنی گفت: این امکان وجود دارد که همراه با رشد نرخ تورم در بازار مواد غذایی به خصوص ذرت و گندم، طلا به عنوان یک حصار دفاعی و بهترین مکان برای سرمایه گذاران شناخته شده و معاملات خود را در این بازار افزایش دهند که به احتمال قوی درپی آن شاهد رشد نرخ این فلز گرانبها نیز خواهیم بود.

براساس این گزارش، پس از اینکه، سازمان کشورهای صادر کننده نفت( سازمان اوپک) موفق به رسیدن به توافق بر سر اهداف تولید برای اولین بار در 20 سال گذشته شدند، بهای نفت خام افزایش یافت و با نرخ 100 دلار در هر بشکه در بازار نیویورک معامله شد.
اطلاعات وارد شده توسط بلومبرگ، حاکی از آن است که، در سال جاری 10 کشور، از جمله، چین، هند، تایلند، کره جنوبی، اندونزی و بانک مرکزی اروپا، برای مقابله با رشد نرخ تورم، اقدام به افزایش نرخ بهره خود کرده اند و یا تصمیماتی مبنی بر رشد نرخ بهره دارند.بانک مرکزی برزیل نیز در روز گذشته نرخ بهره خود را افزایش داد.

گزارش سایت طلا حاکیست، بهای پالادیوم، برخلاف دیگر فلزات گرانبها روند صعودی داشت و با رشد 0.6 درصد به 803 دلار و 72 سنت در هر اونس رسید.
بخش خودروسازی ژاپن، پس از زلزله ویرانگر و سونامی در این کشور، مختل شده بود، ولی هم اکنون، دوره نقاهت این صنعت در ژاپن به اتمام رسیده و مجددا رونق گرفته است و از آنجائیکه، پالادیوم به عنوان یک فلز مورد استفاده در صنایع خودروسازی کاربرد بسزایی دارد، همراه با رشد حجم تولیدات این صنعت، بهای این فلز گرانبها نیز افزایش یافته است.

شایان ذکر است، بهای نقره با افت 0.1 درصد به 36 دلار و 74 سنت در هر اونس رسید.
بهای نقره در بازار ایالات متحده، با کاهش 0.4 درصد با نرخ 36 دلار و 77 سنت در هر اونس معامله شد.
بزرگترین صندوق بین المللی حمایت از معاملات نقره، نسبت به تاریخ 25 ماه آوریل تا کنون ذخایر خود را 13 درصد کاهش داده است و هم اکنون مقدار منابع خود را 9،914.21 تن متریک اعلام کرده است

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 12:41 |

نرخ ارز نه تک نرخی بلکه چند نرخی شد/ بخشنامه جدید ارزی بانک مرکزی راعی اظهار داشته است: روشن است اگر نرخ ارز به طور مداوم در حال افزایش باشد بلافاصله نرخ طلا نیز افزایش می‌یابد و از آن مهم‌تر قیمت کالاهای وارداتی افزایش پیدا کرده و بر تورم تاثیر می‌گذارد.


به گزارش سایت طلا به نقل از خبرگزاری مهر ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در حالی در بخشنامه‌ای جدید از تامین ارز متقاضیان اعم از حواله و اسکناس خبر داده که هم اکنون نرخ ارز در بازار نه تنها تک نرخی نشده بلکه چند نرخی شده است.

بانک مرکزی در بخشنامه ای جدید به کلیه بانک‌ها ( دولتی، غیردولتی) اعلام کرد: درراستای تامین ارز تمامی متقاضیان ترتیبی اتخاذ کنند تا درچارچوب موارد پیش بینی شده دربخشنامه ها و مقررات ارزی بانک مرکزی ، ارزموردنیاز متقاضیان اعم ازحواله ویا اسکناس را تامین نموده وهیچگونه وقفه ای دراین زمینه ایجاد نشود.

در این بخشنامه آمده است: واحدهای ارزی و شعب بانکها باید نرخ فروش درهم امارات متحده عربی را حداکثر 10 ریال بیش از نرخ مرجع بانک مرکزی تعیین کنند.

درمورد سایر اسعار، حاشیه سود موردنظر بانکها برمبنای مبلغ فوق ومتناسب با نرخ های برابری اسعار یادشده دربرابر درهم امارات تعیین واعمال خواهدشد.

به گزارش مهر، یکی از تصمیمات جدید بانک مرکزی برای اجرا در بازار ارز حرکت به سمت تک نرخی شدن نرخ ارز است که به نظر می رسد این اقدام از امروز چهارشنبه کلید خورده و نرخ انواع ارز دولتی امروز عمدا گران شده اند و به تبع آن، نرخ ارز در بازار آزاد هم با افزایش زیادی مواجه شده است.

برهمین اساس، بانک مرکزی نرخ دلار دولتی را نسبت به سه شنبه 117 تومان، یورو را 171 تومان، پوند را 191 تومان، دلار کانادا را 116 تومان، دلار استرالیا را 111 تومان، فرانک سوئیس را 131 تومان، یکصد ین ژاپن را 144 تومان و ... گران کرده است.

این در حالی است که نرخ ارز در بازار نه تنها تک نرخی نشده بلکه چند نرخی شده است و هم اکنون قیمت آن در صرافی‌های مختلف با نرخهای متفاوت خرید و فروش می‌شود.

رضا راعی معاون سابق ارزی بانک مرکزی نظر دیگری درباره سیاست جدید بانک مرکزی برای تک نرخی شدن نرخ ارز در شرایط فعلی دارد. وی می‌گوید: در ابتدا توجه داشته باشید که سیستم ارزی ایران یک نظام شناور و مبتنی بر بازار نیست و نام آن را شناور مدیریت شده می‌گذارند که روی این عنوان هم حرف هست. در واقع قیمت ارز در ایران نسبت خاصی با دلار پیدا می‌کند و در این شرایط اگر نرخ مرجع تغییر پیدا کند، 3 انگیزه برای آن متصور است.

راعی معتقد است که انگیزه اول که در صورت تحقق می‌تواند بسیار خوب باشد، واقعی کردن نرخ ارز است. نرخ واقعی ارز از شاخصی با عنوان برابری قدرت خرید (PPP) به دست می‌آید یا این که با تورم سالانه سنجیده می‌شود. حال باید دید آیا بانک مرکزی با این رشد 12 درصدی به سمت تحقق نرخ واقعی ارز حرکت کرده است؟ بعید است چنین اقدامی رخ داده باشد، چون تاکنون هیچکس را سراغ نداریم که نرخ واقعی ارز در ایران را محاسبه کرده باشد.

انگیزه دوم این است که گاهی اوقات دولت‌ها برای جبران کسر بودجه خود اقدام به افزایش آگاهانه قیمت ارز می‌کنند. سیستم ارزی ایران ویژگی خاصی دارد و آن این است که تنها منبع تامین ارز آن فروش نفت و دولت است. پس افزایش قیمت ارز، درآمد ریالی دولت را افزایش داده و به جبران کسر بودجه کمک می‌کند.

معاون سابق ارزی بانک مرکزی سومین انگیزه احتمالی این بانک از رشد قیمت رسمی ارز را احتمال کمبود منابع ارزی عنوان کرده و گفته است: اصولا ایجاد وضعیت 2 نرخی در بازار ارز به دلیل کمبود ارز است، یعنی کمبود ارز و مازاد تقاضا باعث رشد قیمت‌ها می‌شود. به عبارت دیگر، کمبود ارزی اجازه نمی‌دهد فاصله بین قیمت آزاد و رسمی با ورود ارز کافی به بازار جبران شود.

وی مطرح می کند: در حالتی که کمبود ارزی است، این سیاست خوبی است که با افزایش قیمت رسمی ارز، رانتی را که میان قیمت رسمی و آزاد هست به جیب دولت واریز کرد؛ اما اینجا یک ریسک بزرگ صورت می‌گیرد و آن این است که اگر باز هم ارز کافی برای پر کردن فاصله قیمت رسمی و آزاد وجود نداشته باشد، هر دو نرخ به سطوح بالاتر پرش می‌کنند و ضمن این که قیمت ارز به طور مداوم در حال ا فزایش خواهد بود، وضعیت 2 نرخی نیز همچنان وجود خواهد داشت. ریسک بانک مرکزی از این جهت است و امیدوارم با ذخیره ارز کافی اقدام به این افزایش قیمت رسمی کرده باشد.

راعی اظهارداشته است: روشن است اگر نرخ ارز به طور مداوم در حال افزایش باشد بلافاصله نرخ طلا نیز افزایش می‌یابد و از آن مهم‌تر قیمت کالاهای وارداتی افزایش پیدا کرده و بر تورم تاثیر می‌گذارد. این است که باید میزان توانمندی بانک مرکزی و به عبارت بهتر دولت را در تامین نیازهای ارزی کشور سنجید و بعد پاسخ داد بانک مرکزی چگونه این ریسک را کرده است به ویژه آن که هیچ اطلاعات شفافی در اختیار نداریم.

در همین حال، مهدی تقوی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس ارشد در مسایل پولی و بانکی با بیان اینکه بانک مرکزی ارز را به صورت عمد افزایش داده است تا به سمت تک نرخی شدن نرخ ارز حرکت کند، گفته است: اگر سفته‌بازان باور کرده بودند که این بانک توان کنترل قیمت دلار را دارد، تاکنون از این بازار خارج شده بودند.

تقوی اقدام بانک مرکزی را عمدی و در راستای یکسان سازی و تک نرخی کردن قیمت دلار در بازار رسمی و آزاد عنوان و تصریح کرده است: رئیس کل بانک مرکزی اخیرا افزایش نرخ سپرده های بانکی را به عنوان پیشنهاد این بانک به شورای پول و اعتبار ارائه کرد تا بر اساس نقدینگی به سوی بانکها هدایت شود.

تقوی مطرح می کند: شورای پول و اعتبار به جای اینکه نرخ بهره بانکی را پائین بیاورد باید این نرخ را افزایش می داد، زیرا وقتی مثلا نرخ تورم 15 درصد است ولی بانکها نرخ 5.5 درصد سود را به سپرده های دیداری بپردازند، این امر منجر به ضرر 9.5 درصدی برای سپرده گذاران بانکی می شود. سپرده گذاران بانکی نیز در این شرایط ترجیح می دهند که پول خود را به جای سپرده گذاری در بانکها به سمت بازار سکه و ارز هدایت کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی وظیفه بازارهای پولی و مالی را تامین اعتبار برای بنگاههای تولیدی عنوان کرده و افزوده است: سپرده گذاری مردم در بانکها و سرمایه گذاری در بازار سرمایه به دلیل اینکه سفته بازی در بازارهای ارز و سکه سودآورتر است، کاهش می یابد.

با این وجود، دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری سال گذشته در یک برنامه زنده تلویزیونی گفته بود: از دکتر بهمنی (رئیس کل بانک مرکزی) خواسته ایم که قیمت ارز (دلار) را واقعی کند (کاهش دهد)، زیرا وقتی ذخایر عظیم ارزی در اختیارداریم باید پول ملی را تقویت کنیم؛ لذا روند کاهشی نرخ ارز باید ادامه یابد. زمانی موفق خواهیم بود که پول ملی‌مان، پول قدرتمندی باشد

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 12:33 |
يك مقام مسئول در بانك مركزي
 بانك مركزي با هدف يكسان‌سازي و حذف رانت قيمت ارز را افزايش داد 
Header

بانك مركزي با هدف يكسان‌سازي و حذف رانت قيمت ارز را افزايش داد

به دنبال افزايش قيمت ارز رسمي در بازار و كاهش اختلاف قيمت با بازار آزاد يكي از مسئولان بانك مركزي اين سياست را به منظور تك‌نرخي كردن ارز و از بين بردن رانت در بازار عنوان كرد.

يك مقام مسئول بانك مركزي، با تأييد اينكه سياست افزايش نرخ ارز در بازار ظرف يك روز به منظور اجراي يكسان‌سازي نرخ ارز انجام شده اظهار داشت: دو نرخي بودن ارز در بازار موجب ايجاد رانت شده بود به نحوي كه دلالان براي هر دلار 150 تومان سود مي‌كردند.
وي با بيان اينكه سياست افزايش نرخ ارز بازار رسمي دقيقاً مطابق با نظريه تعادل بازار بوده افزود: بانك مركزي نمي‌توانست به جنگ بازار برود به همين دليل با اجراي اين سياست به ماجراي دلار دو نرخي در بازار پايان داد.
اين مقام مسئول با اشاره به اينكه دلار در بودجه امسال 1050 تومان نرخ‌گذاري شده بود درباره اختلاف اين نرخ با نرخ فعلي بازار ارز، گفت: بودجه به معناي منابع و مصارف است، بنابراين بايد ديد كه چقدر درآمد ارزي (معادل ريالي) و مصارف داريم؛ بايد براساس ساختار تراز كشور ديد كه اين زيان ناشي از تبديل نرخ ارز به نفع بخش اقتصاد كشور است يا خير.
وي ادامه داد: به دليل اينكه مصارف ارزي (واردات) در سال حدود 50 الي 60 ميليارد دلار است بايد براي واردات پول بيشتري پرداخت شود بنابراين افزايش نرخ ارز به نفع صادركنندگان و به ضرر واردكنندگان است، از سوي ديگر با افزايش قيمت دلار قيمت كالاهاي وارداتي گران خواهد شد.
اين مقام مسئول بانك مركزي با بيان اينكه بايد اثرات افزايش نرخ ارز به صورت جدي بررسي شود، افزود: اگر روند فعلي بازار ادامه داشته باشد‌ احتمالاً در آينده بازهم مشابه امروز نرخ ارز رسمي دچار تغيير و تحولات خواهد شد ولي اين مورد منوط به مشخص شدن اثرات سياست مذكور است.
وي با ذكر مثالي تصريح كرد‌: اگر امروز خودرويي با قيمت 18 هزار دلار وارد شود اگر دلار 1000 تومان باشد اين خودرو مي‌شود 18 ميليون تومان ولي اگر دلار 1100 تومان باشد اين خودرو 19 ميليون و 800 هزار تومان خواهد شد.
اين مقام مسئول با بيان اينكه باتوجه به مورد مذكور قيمت خودروهاي وارداتي نيز از امروز افزايش خواهد يافت، اضافه كرد: البته اين گراني‌ها بستگي دارد كه چه ميزان از ساختار مصارف دولت متكي به واردات مي‌شود.
وي با بيان اينكه منطقي براي دو نرخي بودن ارز در بازار وجود ندارد، افزود: بايد قيمت‌ها در بازار يكي شود و به دليل اينكه اتفاق عملي شود بانك مركزي تصميم به افزايش نرخ ارز گرفت.
اين مقام مسئول بانك مركزي با تأكيد براينكه حبابي در بازار دلار وجود نداشت، بيان كرد:‌ به دليل اينكه ايران كشور وارداتي است با اجراي اين سياست در كنار رونق بخش صادرات بخش واردات به سمت كالاهاي نامرغوب هدايت خواهد شد
+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 12:30 |

طرح خرید دلار بدون پاسپورت و بلیت کلید می‌خورد با اعمال سیاستهای جدید بانک مرکزی در بازار ارز، بساط محدودیت عرضه دلار مسافرتی به میزان دو هزار دلار با ارائه پاسپورت و بلیت برچیده می‌شود.
با اجرایی شدن سیاستهای جدید بانک مرکزی در بازار ارز برای تک نرخی شدن و یکسان سازی نرخ دلار، محدودیتهای اعمال شده در این بازار از بین می رود.

براین اساس محدودیتهایی که تاکنون برای فروش و عرضه ارز به ویژه دلار در بازار رسمی و صرافی های تحت نظارت بانک مرکزی با قیمت دولتی وجود داشت، برچیده می شود.

بانک مرکزی پیش از این به صرافی های بانکی و شعب بانکهای عرضه کننده ارز اعلام کرده بود که ارز مسافرتی فقط با ارائه مدارک لازم از جمله پاسپورت و بلیط به میزان محدود دو هزار دلار انجام شود.

با اعمال این محدودیتها صفهای طویلی برای عرضه دلار در مقابل صرافی بانکها ایجاد می شد و به بازار سیاه دلار دامن می زد، همین امر منجر به افزایش قیمتها در بازار آزاد و برهم ریختن بازار ارز می شد.

این در حالی است که بسیاری از بانکها در مراجعات مردم برای خرید ارز مسافرتی و غیره عنوان می کردند که بانک مرکزی ارزی در اختیار آنها قرار نداده است و مردم در تهیه ارز مورد نیاز خود از شعب بانکها ناکام می ماندند.

حتی صرافی ها نیز با نصب اطلاعیه هایی اعلام می کردند که ارز مسافرتی نداریم، اما با تک نرخی شدن قیمت دلار که سایر ارزها نیز تحت تاثیر آن قرار می گیرند، محدودیتهای بازار ارز از بین می رود و از این پس ارزها به میزان لازم در بازار عرضه می شود.

یک مقام مسئول در بانک مرکزی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: عرضه دلار در بازار رسمی در صورتی که با محدویت همراه باشد، منجر به ایجاد بازار سیاه می شود.

وی با تاکید بر اینکه یکسان سازی نرخ ارز محدودیتها را در بازار از بین خواهد برد، تصریح کرد: بانک مرکزی نرخ دلار را آزاد کرده است.

روز چهارشنبه بانک مرکزی نرخ دلار دولتی را نسبت به روز سه شنبه 117 تومان افزایش داد، به طوریکه نرخ دلار در بازار رسمی به 1177 تومان رسید.

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 12:27 |

بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز و تک نرخی کردن نرخها در این بازار، قیمت انواع ارز را دیروز چهارشنبه به صورت عمد افزایش داد که در گزارشی جدول تغییر نرخها در روز جاری نسبت به روز سه شنبه را منتشر شد.


به گزارش خبرنگار مهر، قیمت دلار امروز چهارشنبه در بازار آزاد به شدت افزایش یافت و به مرز 1220 تومان رسید، این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده است اگر بانک مرکزی مشاهده کند که قیمت دلار به حدود 1200 تومان رسیده، هیچگاه سکوت نخواهد کرد.

یکی از تصمیمات جدید بانک مرکزی برای اجرا در بازار ارز حرکت به سمت تک نرخی شدن نرخ ارز است که به نظر می رسد این اقدام از امروز چهارشنبه کلید خورده و نرخ انواع ارز دولتی امروز عمدا گران شده اند و به تبع آن، نرخ ارز در بازار آزاد هم با افزایش زیادی مواجه شده است.

برهمین اساس، بانک مرکزی نرخ دلار دولتی را امروز نسبت به سه شنبه 117 تومان، یورو را 171 تومان، پوند را 191 تومان، دلار کانادا را 116 تومان، دلار استرالیا را 111 تومان، فرانک سوئیس را 131 تومان، یکصد ین ژاپن را 144 تومان و ... گران کرده است.
جدول گرانفروشی عمدی نرخ ارز دولتی نوع ارز قیمت سه شنبه (ریال) قیمت چهارشنبه (ریال)
دلار آمریکا 10599 11771
پوند انگلیس 17321 19235
فرانک سوئیس 12688 14000
کرون سوئد 1715 1905
کرون نروژ 1973 2189
کرون دانمارک 2075 2304
درهم امارات 2886 3190
دینار کویت 38745 42801
یکصد ین ژاپن 13220 14658
دلار هنگ کنگ 1363 1507
ریال عمان 27527 30429
دلار کانادا 10817 11979
راند آفریقای جنوبی 1562 1739
لیر ترکیه 6681 7409
روبل روسیه 381 423
ریال قطر 2911 3218
دلار استرالیا 11381 12494
ریال سعودی 2827 3125
دینار بحرین 28112 31079
دلار سنگاپور 8609 9529
یوآن چین 1636 1810
رینگیت مالزی 3519 3892
یکهزار وون کره جنوبی 9811 10820
یورو 15467 17180
یکهزار روبل بلاروس 2129 2359
+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در جمعه ۲۰ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 12:23 |
مشاغل آمریکا راه را برای گسترش طلا هموار کرد!اعلام شاخص نرخ بیکاری آمریکا که همراه با رشد بود، حاکی از افت سرعت رشد اقتصادی این کشور بوده و باعث شد تا بهای طلا روند صعودی به خود بگیرد.به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، به دنبال افت شاخص اشتغال در آمریکا و روند نزولی ارزش دلار، در روز جمعه و ترس سرمایه گذاران نسبت به کاهش سرعت بازیابی در اقتصادهای بزرگ جهان، باعث تقویت بهای طلا شد.
در ماه گذشته (ماه می) کارفرمایان آمریکایی با وجود اوضاع وخیم اقتصادی مجبور به تعدیل عده ای از کارگران شدند و بر همین اساس نرخ بیکاری آمریکا در ماه گذشته به 9.1 درصد رسید، که بیش از ماه گذشته بود و همین موضوع، نگرانی از متوقف شدن رشد اقتصادی این کشور را دوچندان کرده است.
با وجود چنین مشکلاتی، ترس سرمایه گذاران به مرور بیشتر شده و عدم قطعیت اوضاع اقتصادی، آنان را به سوی بازار سرمایه گذاری طلا، که به عنوان یک مکان مطمئن و امن برای ثروتهای آنان است، سوق میدهد.

براساس این گزارش، اونگ یی لینگ، تحلیلگر بازار طلا در سنگاپور گفت: داده های اقتصادی ایالات متحده بسیار ناامیدکننده بوده و ضعف اقتصاد این کشور را به وضوح نشان میدهد.
وی افزود: اگر بانک مرکزی آمریکا به فکر اجرای سیاستهای مالی جدیدی برای جلوگیری از گسترش سیگنالهای منفی نکند، به زودی شاهد حمایت از بازار طلا خواهیم بود، که این مشکلات همانند یک کاتالیزور، چگونه بهای طلا را بالا میبرند و موجب رسیدن قیمت این فلز گرانبها به سطح 1550 دلار در هر اونس خواهند شد.

گزارش سایت طلا حاکیست، بهای طلا امروز در بازار استرالیا با رشد 0.2 درصد به 1546دلار و 35 سنت در هر اونس رسید.
نرخ طلا در روز جمعه در بازار آمریکا با افزایش 0.3 درصد به 1546 دلار در هر اونس رسیده بود.
عده ای از تحلیلگران و اقتصاددانان بر این باورند که در حال حاضر، هیچ نشانه روشنی بر کاهش نرخ طلا مشاهده نمیشود و به احتمال زیاد، نرخ طلا در محدوده بین 1520 تا 1550 دلار در هر اونس در نوسان خواهد بود.

شایان ذکر است، وانگ تائو، تحلیلگر بازار کالا و انرژی در رویترز اعلام کرد: طبق تجزیه و تحلیل فنی نمودارهای طلا، این فلز گرانبهای زرد رنگ تا سطح 1553 دلار در هر اونس افزایش خواهد یافت

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 15:29 |
کشتی آرای: طرح سپرده طلای بانک صادرات، مورد تایید اتحادیه است وی در عین حال، طرح سپرده طلا را از لحاظ اقتصادی و ملی طرح مفیدی خواند و گفت: بانک صادرات می تواند سپرده های طلا را به عنوان وام در اختیار اعضای صنف طلا و جواهر قرار دهد.
به گزارش سایت طلا به نقل از عصر ایران، رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر اعلام کرد: طرح سپرده طلای بانک صادرات مورد تایید ما است و ما از این طرح پشتیبانی می کنیم.

به گزارش عصرایران به نقل از روابط عمومی بانک صادرات ایران، محمد کشتی آرای رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در گفت و گو با پایگاه خبری اعتبار، تاکید کرد که این طرح کاملا مورد تایید اتحادیه است..

وی با اشاره به این نکته که اجرای چنین طرحی از پیشنهادات پیشین او نیز بوده است، گفت: قبل از اجرای این طرح، در گفت و گویی پیشنهاد دادم که طرحی ارائه شود که مردم سپرده های خود را در جای امنی مثل یک بانک بگذارند و طلا بخرند و بانک هم در مقابل گواهینامه یا اوراقی به جای طلا به آنان بدهد.

وی با اشاره به این نکته که اتحادیه طلا و جواهر همیشه با بانک صادرات تعاملات خوبی داشته است، اضافه کرد: شعبه بازار جواهرفروشان یکی از شعب خوب این بانک است که با فعالان این صنف در بازار تهران مراودات مالی مناسبی دارد.

وی در عین حال، طرح سپرده طلا را از لحاظ اقتصادی و ملی طرح مفیدی خواند و گفت: بانک صادرات می تواند سپرده های طلا را به عنوان وام در اختیار اعضای صنف طلا و جواهر قرار دهد.

کشتی آرای با اشاره به استقبال اتحادیه طلا و جواهر از طرح سپرده طلای بانک صادرات، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم اجرای این طرح، ضربه ای به کار تولید و کارگری در صنف طلا و جواهر وارد نمی کند.

وی همچنین به رفع سوءتفاهمات ایجاد شده در چند روز اخیر اشاره کرد و گفت: با مساعدت مسوولان بانک صادرات قرار است که تیزر دیگری به جای تیزر مورد اعتراض در مورد سپرده طلا، در صدا و سیما پخش شود
+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 15:27 |
یک مقاله طلایی در خصوص دورنمای بازار طلاتحلیلگران بین المللی و اقتصاددانان ، قيمت هر اونس طلا تا پایان سال جاری میلادی را حداقل 1700 دلار و حداکثر 2000 دلار گمانه زنی می کنند. در اين حالت حاشيه سود اين محصول بين 13 تا 33 دلار خواهد بود.


به گزارش سایت طلا به نقل از بورس نیوز، طي دو سال گذشته گرايش بالايي در سطح جهاني براي خريد طلا ايجاد شده است، چرا كه بعد از جنگ ارزها كه از سال 2009 آغاز شد، بسياري از دولت‌ها نگران كاهش ارزش ارز و ذخاير آن و همچنين نوسانات ارزي در دنيا شدند. به همين دليل اكثر دولت‌ها به دو سياست تنوع بخشي به سبد ارزي و خروج از انحصار و همچنين جايگزين كردن ذخاير طلا به جاي ارز روی آوردند كه اقدام دوم، قوي‎تر از اقدام اول‌ بود.

با اشاره به این که خريدهاي كلاني در سطح دنيا انجام، و طي آن قيمت هر اونس طلا از 750 دلار به هزار و 500 دلار افزایش یافت رشدی معادل 100 درصد را رقم زد و اين نگاه مثبت در حالي همچنان وجود دارد كه براي بررسي آن بايد مشخص كرد بازار طلا در شرایط رونق در کدام مرحله اوج، مياني يا پاياني قرار دارد.

طبق آمار جهاني براي سه‏ماهه اول سال 2011 حدود 129 تن طلا به ارزش 5.7 ميليارد دلار در دنيا معامله شده كه اين ارزش معاملاتی و حجم، معادل كل ارزش معاملاتی سال 2010 بوده و نشان دهنده مثبت بودن آن است. اين درحالي است كه بازار طلا با شدت بیشتری مورد توجه مردم كشورمان قرار گرفته و پيش‌بيني مي‌شود در سال 2011 ميلادي، روند رو به رشدی براي بازار طلا وجود داشته باشد.

تحلیلگران بین المللی و اقتصاددانان ، قيمت هر اونس طلا تا پایان سال جاری میلادی را حداقل 1700 دلار و حداکثر 2000 دلار گمانه زنی می کنند. در اين حالت حاشيه سود اين محصول بين 13 تا 33 دلار خواهد بود.

در ایران ، دولت نظر مساعدی به رونق بازار طلا به عنوان یک کالای تجاری نداشته و سياست‌هاي كنترلي را براي عدم رشد كاذب طلا اعمال می کند . حال اگر طلا در ايران متناسب با شرايط جهاني هم رشد كند در 7 ماه آينده حداقل 40 درصد سود به همراه خواهد داشت چرا که علاوه بر افزایش بهای طلا، با افزایش نرخ تورم ،افزایش نرخ برابری ارز، و کاهش ارزش پول ملی نیز مواجه ایم.

از دیگر سو،دومین بازار رقیب بورس نیز ارز است و براساس آمارهاي جهاني موسسات معتبر بين‌المللي، با وجود ادامه كسري تراز تجاري آمريكا، نزول دلار ادامه خواهد داشت و به پايين‌ترين رقم خود خواهد رسيد. در ايران هم سياست‌ها به گونه‌اي است كه دولت حساسيت بالايي به ارز به عنوان كالاي تجاري داشته و بر همين اساس اقداماتي در جهت كنترل آن انجام می دهد.

و اما سومین بازار رقیب بورس ، بازار مسکن است که طبق آمارهاي موجود از بهمن ماه سال گذشته تا ارديبهشت ماه سال جاري - در حدود 10 تا 15 درصد رشد كرده و پيش‌بيني مي‌شود از نیمه دوم سالجاری رشد شتابان و بی وقفه خود را آغاز نموده و عقب ماندگی چند ساله خود از تورم و بازارهای رقیب را جبران نماید.

تحولات بازار سکه و طلا در ایران

آگاهان بازار و تحلیلگران داخلی معتقدند که بازار همچنان تشنه خرید طلاست، فلزی که به نظر می رسد می تواند، حافظ ارزش دارایی های مردم در مقابل بحران باشد.

بانک مرکزی از اردیبهشت ماه سالجاری و در پی افزایش تفاوت قیمت سکه طلا در بازار ایران در مقابل قیمت جهانی این فلز ، وارد بازار شده و تلاش دارد تفاوت و حباب موجود را از میان برداشته و قیمت بازار طلای داخلی را به نقطه ای برساند که مطابق نوسانات قیمت جهانی حرکت کند، در این زمینه رییس بانک مرکزی جمله معروفی را به کار برد. « اگر نیاز باشد در سوپرمارکت ها هم سکه می فروشیم ».

به هر شکل به نظر می رسد حتی فروش در سوپر مارکت ها نیز نتوانست بازار سکه در ایران را به ارامش برساند، در این میان اخذ مالیات از فروش سکه نیز که توسط سازمان امور مالیاتی در دستور کار قرار گرفت باعث شد فاصله قیمت سکه در بازار و سیستم بانکی به شکلی شود که در عمل فروش سکه در بانکها متوقف و دوباره مبادلات این عنصر متوجه بازار شود.

البته جالب آنکه می بینیم با فاصله کوتاهی قیمت سکه در بازار ،فاصله 4 درصدی مالیات بر ارزش افزوده را بتدریج طی کرده و در حال نزدیکی به قیمت فروش سکه در سیستم بانکی است .مسئولین دولتی در توضیح این وضعیت، باز هم وجود حباب قیمتی را مطرح ساخته و لزوم تخلیه حباب از ارزش ذاتی سکه طلا را عنوان می کنند.

مقایسه بین قیمت واقعی سکه بر مبنای قیمت جهانی طلا با قیمت مبادلاتی و عرضه بانکی، نشان می دهد قیمت مبادلاتی در حال نزدیک شدن به نرخ عرضه بانکی است. از سوی دیگر ، با ابلاغ اخذ مالیات بر ارزش افزوده از سکه طلا از اول خرداد ماه سالجاری،نظام چند نرخی در این کالا در بازار بوجود آمده و همینک شاهد سه نرخ متفاوت برای سکه طلا در بازار کشور هستیم.

نرخ دولتی : که بر اساس محاسبات شناور بانک مرکزی باضافه 4 درصد مالیات بر ارزش افزوده تعیین گردیده و در بانکهای عامل به فروش می رسد.این نرخ در حال حاضر( مورخ 12 خرداد) به قیمت 4.492.800 ریال به خریداران عرضه می شود.

نرخ حراج بانک کارگشایی : که هر روزه با توجه به نرخ پایه تعیین شده، سپس چوب حراج می خورد همینک نرخ معاملاتی ربع سکه در حراج بانک کارگشایی و در بسته های صد تایی به مبلغ 128 هزار تومان صورت می گیرد.

نرح بازار آزاد: که همه روزه بعد از ساعت 11 صبح و پس از کشف قیمت ارز(خصوصأ دلار) در بازار آزاد و نرخ لحظه ای اونس در بازارهای جهانی ... تعیین گشته و مورد معامله قرار می گیرد. بطوریکه امروز(پنجشنبه 12 خرداد) قیمت هر قطعه سکه طلای ربع در بازار سبزه میدان تهران به قیمت 130 هزار تومان داد و ستد می شود.


چرا تب طلا نمی خوابد؟

نگاهی به بازار جهانی طلا نشان می دهد بعد از بحران نیمه دوم دهه 70 میلادی که با انقلاب اسلامی ایران در بازارهای جهانی اتفاق افتاد، قیمت طلا در بازار جهانی در حدود دو دهه از ثبات نسبی بر خوردار بوده است.

از سال 2001 میلادی و در عمل بعد از حادثه 11 سپتامبر ،قیمت طلا در بازارهای جهانی با شیب بسیار تندی در حال افزایش است و بحران های سیاسی- اقتصادی اخیر در منطقه اروپا،خاورمیانه،امریکا ... بر شدت افزایش قیمت طلا افزوده است. نمودار زیر به مأخذ بازارهای جهانی، شتاب رشد قیمت طلا از سال 2001 و پس از واقعه 11 سپتامبر را نشان می دهد.


این افزایش قیمت به گونه ای بوده است که قیمت هر اونس طلا از 272 دلار در پایان سال 2010، به 1542 دلار در حال حاضر رسیده و پیش بینی تحلیلگران بین المللی مبتنی بر عبور از سطح 2000 دلاری این فلز تا پایان سال جاری میلادی است.

این تحولات نشان می دهد بازار جهانی طلا طی دهه اول هزاره دوم میلادی، نقش خود را به عنوان فلز بحران، به خوبی ایفا کرده است و شاید به عبارتی ساده تر: با شرایط بحرانی که برای دلار به عنوان ارز بین المللی در بازار جهانی اتفاق افتاده است ، بازارهای جهانی پول به سمت احیای طلا به عنوان پشتوانه اصلی ارزش ... در حرکت هستند .

این وضعیت در بازار ایران نیز حاکم گشته است ولی هیچ گاه طی دهه اخیر به اندازه ای که امروز شاهد آن هستیم در اقتصاد کشور حساسیت پیدا نکرده بود. پیش از این، بازار طلا به عنوان یک سرمایه گذاری در کنار دیگر بازارهای جذاب برای نقدینگی عمل کرده و بخشی از حجم نقدینگی سرگردان جامعه را به خود جذب می کرد ولی در سالجاری به مانند سیاه چاله ای در حال بلعیدن نقدینگی است. ولی چرا؟

اگر بخواهیم دلایل حساسیت بازار سکه و طلا را در سال 90 برشمریم می توان تمامی تحلیل ها را در یک کلمه خلاصه کرد « بی اعتمادی».

بی اعتمادی به افق و چشم انداز اقتصاد کشور.چشم اندازی که ثبات در آن بسیار دور از ذهن بنظر می رسد. چشم اندازی که در آن نگرانی های ناشی از رشد تورم و افت ارزش دارایی ها به حدی است که صاحبان نقدینگی تلاش می کنند به هر ترتیبی، نقدینگی را از خود دور کرده و دارایی های غیر نقدی خود را افزایش دهند. این تنها دلیلی است که بازار طلا در ایران و در طی چند ماه اخیر را تا این حد آشفته ساخته است.

اهرمهای کنترلی و ایجاد بازارهای جدید

مسئولین و بانک مرکزی با اتخاذ سیاستهای بازدارنده در صدد مهار قیمتهای افسار گسیخته طلا و سکه در بازار هستند. بدون شک، اهرمهای کنترلی دولت در تعادل بخشی بازار طلا نقش مهمی ایفا خواهد نمود. اقدامات بانک مرکزی و کارگشایی در تخلیه حباب سکه طلا از ارزش ذاتی آن، در نوع خود قابل تقدیر است ولی سؤال اینجاست که تا چه زمانی حباب سکه طلا برای بانک مرکزی قابل مهار است؟ فرض کنید تقاضا در این بازار به حدی فزونی یابد که ذخایر رو به اتمام بانک مرکزی پاسخگوی این سطح از تقاضا نباشد؟

بنابر این، در صورتی می توان نقدینگی و نگرانی های ناشی از مهار آنرا در حرکت بسوی بازار طلا بر طرف نمود که بازاری با ابعاد 60 هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان داشته باشیم.

چنین بازاری به قیمت امروز باید توان عرضه 1200 تن طلا را داشته باشد و چون چنین امری ممکن نیست بنابراین می توان با توسعه بازارهای موازی،نظیر حواله طلا ... تا حدی از شدت تقاضای هیجانی و التهاب موجود – کاست.

در حال حاضر یک نمونه از آن به عنوان حساب طلایی راه اندازی شده است. مسئولین راه اندازی حواله طلا اعلام کرده اند که تا کنون نزدیک به یک تن طلا، حواله صادر کرده اند.

بانیان و مسئولین این بازار صدور 10 تن حواله طلای غیر قابل واگذاری تا پایان سال را هدف گذاری کرده اند. کارمزد خرید و فروش این حواله در مجموع 4 درصد تعیین گردیده است که درآمد سرشاری را نصیب بانک عامل و متولیان این بخش خواهد نمود.

بازار حواله غیر قابل واگذاری طلا که متقاضیان را بدون ورود به بازار طلا ( یعنی خرید و فروش فیزیکی طلا) ،در نوسانات قیمتی این فلز گران بها شریک می سازد، در عمل می تواند برای جذب نقدینگی و آرامش فضای روانی صاحبان نقدینگی - که تلاش در حفظ ارزش دارایی خود را دارند - نقش بسزایی ایفا نماید.

ولی باز هم باید تذکر داد که این بازارها موقتی است و اگر در کنار چنین بازارهایی برای بهبود گردش اقتصادی کشور، چاره اندیشی نشود، در عمل تنها به سمت بی ارزش کردن بیشتر پول ملی قدم بر داشته ایم. یکی از مؤثرترین شیوه مقابله با وضعیت موجود(کاهش التهاب و تقاضای روزافزون طلا ، سکه،ارز )،افزایش نرخ سپرده های بانکی و انتشار اوراق مشارکت با نرخ بالاتر از 17 درصد است تا بخش اعظمی از منابع خارج شده از نظام بانکی و بازار پول،دوباره به این بخش جذب شده و در خدمت تولید و اقتصاد کشور باشد.

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 15:25 |

سکه ، دلار و یورو گران شد قیمت انواع سکه امروز دوشنبه در بازار نسبت به پیش از تعطیلات افزایش یافت، همچنین نرخ دلار و یورو در بازار آزاد هم با افزایش همراه شد.


به گزارش سایت طلا به نقل از خبرگزاری مهر، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم امروز (دوشنبه) در بازار 460 هزار تومان، طرح جدید 447 هزار تومان، نیم سکه 225 هزار تومان، ربع سکه 131 هزار و 500 تومان و سکه گرمی 69 هزار تومان است.

بانک مرکزی قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید را با احتساب 4 درصد نرخ مالیات بر ارزش افزوده 451 هزار و 360 تومان، نیم سکه را 225 هزار و 680 تومان و ربع سکه را 128 هزار و 960 تومان اعلام کرد.

همچنین قیمت هر گرم طلای زرد 18 عیار امروز در بازار 44 هزار و 300 تومان و هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1543 دلار اعلام شد. صرافان هم نرخ فروش هر دلار در بازار آزاد را امروز 1185 تومان و هر یورو را 1725 تومان اعلام کردند./

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 15:18 |

کشف 200 هزار سکه تاريخي در «چين» 200 هزار سکه تاريخي در شرق «چين» كشف شدند.


به گزارش سایت طلا به نقل از ایسنا، روز گذشته در جريان احداث يك مجتمع ساختماني در حومه شهر تاريخي «سوژوو» در شرق كشور آسيايي «چين»، باستانشناسان چيني موفق به کشف گنجينه‌اي تاريخي شامل 200 هزار سكه شدند.

به گزارش آسوشيتدپرس، سكه‌هاي كشف شده كه در حدود چهار تن وزن داشته و در يك صندوق چوبي قرار داشتند، به قرن دهم و يازدهم ميلادي تعلق داشته و از درون يک چاه کشف شده‌اند.

براساس بررسي‌هاي اوليه باستانشناسان، اين سكه‌ها در زمان امپراتوري سلسله «سانگ شمالي» و در فاصله سال‏هاي 960 تا 1126 ميلادي ضرب شده‌اند و به احتمال فراوان توسط يکي از خانواده‏هاي اشرافي منطقه و در زمان جنگي داخلي مخفي شده‌اند.

كشف اين گنجينه در شرايطي صورت مي‌گيرد كه در روزهاي پاياني ماه دسامبر نيز در جريان احداث يك مركز تجاري در استان «شانكسي» چين، دخمه‌اي مملو از سكه‌هاي باستاني با قدمتي در حدود 800 سال كشف شد.

در اين دخمه زيرزميني صدها هزار سكه با وزن تقريبي دو تن از سلسله امپراطوري «سانگ» كه در حدود 800 سال امپراطوران آن بر سرزمين‌هاي تمدن چين باستان حكومت مي‌كردند، به دست آمد.

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 15:16 |

روند معکوس بهای سکه در بازار سایت طلا: اعلام تعلق گرفتن مالیات از معاملات سکه باعث شد تا سیر صعودی بازار سکه معکوس گردد و بازار سکه با افت توام گردد.
به گزارش سایت طلا، بهای سکه در هفته ای که گذشت با وجود رشد آرام بهای طلا، با کاهش توأم بود و هر قطعه سکه بهار آزادی در طول این هفته دو هزار تومان کاهش یافت.

بنابر این گزارش، در روز شنبه سکه تمام بهار آزادی در طرح قدیم در بازار به بهای 460 هزار تومان به فروش رسید که تا روز سه شنبه بر روی این بها ثابت ماند طرح امامی در اولین روز هفته به نرخ 445 هزار تومان در بازار معامله شد که در روز یکشنبه سه هزار تومان و در روز دوشنبه چهار هزار تومان از ارزشش را از دست داد و تا سطح 438 هزار تومان پایین آمد، در روز سه شنبه با وجود رشد بهای طلا، سکه طرح قدیم سه هزار تومان کاهش یافت و تا پایان هفته به بهای 457 هزار تومان در بازار فروخته شد، اما طرح امامی در روز سه شنبه پنج هزار تومان افزایش و به نرخ 443 هزار تومان در بازار دست یافت که در روز چهارشنبه یک هزار تومان کاهش و با رشد همان هزار تومان در روز پنج شنبه به رقم 443 هزار تومان برگشت.

این گزارش حاکیست، نیم سکه با رشد هزار تومان و بهای 225 هزار تومان هفته قبل را آغاز و در روز یکشنبه دو هزار تومان و در روز دوشنبه هزار تومان کاهش یافت و در بازار سکه به بهای 222 هزار تومان معامله شد، در روز سه شنبه نیم سکه با رشد هزار تومان تا پایان هفته بر روی نرخ 223 هزار تومان ثابت ماند.

بر پایه این گزارش، ربع سکه در روز شنبه به بهای 130 هزار تومان در بازار به فروش رسید که نسبت به پنج شنبه گذشته هزار تومان کاهش داشت که این افت در روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز تکرار شد و در هر روز با افت هزار تومان در روز دوشنبه به 128 هزار تومان رسید، ربع سکه در روز سه شنبه با رشد بهای طلا هزار تومان و در روز پنج شنبه نیز هزار تومان دیگر افزایش یافت که با این افزایش به بهای آغاز هفته یعنی 130 هزار تومان برگشت.

شایان ذکر است، سکه یک گرمی در روز شنبه بر روی نرخ 68 هزار تومان قرار داشت که در روز یکشنبه سه هزار تومان کاهش و در روز دوشنبه هزار تومان افزایش یافت و به 66 هزار تومان رسید، سکه یک گرمی در روزهای سه شنبه و پنج شنبه در هر روز با افزایش هزار تومان به نرخ 68 هزار تومان در بازار دست یافت.

+ نوشته شده توسط مهرداد موفق در دوشنبه ۱۶ خرداد۱۳۹۰ و ساعت 15:14 |